Přepuštěné máslo – ghí

Přepuštěné máslo – ghí

Přepuštěné máslo (ghí) by ve vaši zdravé kuchyni rozhodně nemělo chybět! Pomáhá trávení, stimuluje vylučování žaludečních šťáv a posiluje imunitní systém. Je vhodné i pro lidi s laktózovou intolerancí.

Jedná se o jeden z nejtradičnějších tuků, určený k úpravě pokrmů při vysokých teplotách. Používaly jej naše babičky, prababičky i praprababičky.  A navíc… Chuť vajíček nebo lívanců připravených na přepuštěném másle je zkrátka a dobře úplně něco jiného, než když použijete průmyslově zpracovaný olej.

Přepuštěné máslo – ghí je vyrobeno z tradičního másla tak, že se u něj při nízké teplotě záhřevu odděluje mléčná bílkovina od máslelného tuku. Bez mléčných bílkovin se stává oproti klasickému máslu více stabilní a odolné při vysokých teplotách.

Přepuštěné máslo, obsahující pouze čistý máslený tuk má v kuchyní podobné vlastnosti jako třeba sádlo. Jeho kouřový bod (tj. teplota, při které se tuk začne přepalovat) je až 250 °C a tudíž se nepřepaluje tak, jako máslo klasické (to má kouřový bod kolem 120 -150 °C – obsahuje mléčnou bílkovinu a vodu, která způsobuje žluknutí.).

Přepuštěné máslo si dnes můžete běžně koupit anebo si jej vyrobit dle následujícího postupu.

Výroba ghí je vcelku jednoduchá. Ale je potřeba dodržet přesný postup a nízké teploty záhřevu, aby se mléčná bílkovina příliš nepřepálila (dělá to ráda).

Přepuštěné máslo – ghí

Budete potřebovat:

 • 1 kg čerstvého másla
 • kovový cedník
 • plátýnko na scedění
 • sklenice

Postup:

 1. Máslo dejte do hrnce a na mírném plameni ho nechte pomali rozehřát.
 2. Máslo nechce cca 25 – 30 minut probublávat (Doba je závislá na stupních, které si zvolíme. Maximální hodnota záhřevu by měla být 120-130 °C. Proto si na plotně opravdu hlídejte mírnější plamen.)
 3. Postupně začne na povrchu rozpuštěného másla vyvstávat vrstva pěny, kterou odtraňujte pomocí lžíce (pěnu můžete i uchovat a přidat např. do zeleninového pyré či semínkové/obilné kaše). Uprostřed se začne utvářet vrstva tekutého máslového tuku (krásně čirá zlatavá tekutina). v poslední vrstvě, na dně hrnce zůstane usazenina z mléčné bílkoviny – tzv. bílkovinné škvarky v podobě nahnědlých kousků (těch se nebojte, nakonec se přecedí).
 4. Máslo je přepustěné ve chvíli, kdy se na povrchu přestane tvořit pěna a je krásně tekuté a průhledné.
 5. Máslo v hrnci nechte chvíli zchladnout.
 6. Hotové ghí přeceďte pomocí kovového cedníku, vystlaného plátýnkem, do vhodné nádoby.
 7. Nakonec přelijte do připravených sklenic a nechte zchladnout při pokojové teplotě – máslo by mělo mít krásně čirou, žlutou barvu a příjemnou oříškovou vůni.
 8. Během chladnutí másla můžete sledovat, jak se jeho barva i struktura mění. Ghí ztuhne a má podobu zcukernatělého medu.

Pozn.: Přepuštěné máslo  vám bez změny chuti a vůně vydrží i několik měsíců a není nutné uchovávat v lednici (jen pozor, ať na něj nesvítí slunko). 

 

No Comments

Post a Comment


[related_post themes="flat" id="50445"]